واردات دام زنده از پاکستان/۶۰هزار راس دام در گام نخست وارد می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، امروز چهارشنبه پانزدهم اسفندماه ۹۷ پس از انتخاب ایران به عضویت کمیته مشورتی کنترل تب برفکی در اوراسیای غربی، در مورد اهمیت پذیرش عضویت ایران در این کمیته گفت: از طریق این کمیته مشورتی، برنامه کشورهایی که برای کنترل بیماری تب برفکی اقدام می‌کنند و سطح برنامه‌های عملیاتی آن‌ها از سطحی به سطح دیگری در سطوح پنجگانه جابجا می‌شود، ارزیابی می‌گردد.

وی با بیان اینکه با عضویت سازمان دامپزشکی ایران در این کمیته ضمن امکان ارائه برنامه‌های این سازمان برای استفاده سایر کشورهای منطقه، اطلاعات لازم سایر کشورها نیز به ایران ارائه می‌شود، تصریح کرد: این موقعیت باعث ارتقای برنامه‌های کنترلی سازمان دامپزشکی کشور نیز بر اساس نیاز خواهد شد تا در مبادلات بازرگانی با کشورهای دیگر با شناخت دقیق‌تر از موقعیت آن‌ها اقدام کنیم.

رفیعی‌پور اضافه کرد: همچنین در حوزه تجارت اعم از صادرات و واردات نیز با اشراف بیشتر از وضعیت بهداشتی کشورهای مبدا و مقصد تصمیم‌گیری خواهد شد و اطلاعات کاملی از برنامه‌های دامی کنترلی آن کشورها نیز به دست خواهیم آورد تا در ارتباطات خود از این اطلاعات استفاده کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مورد توافق سازمان‌های دامپزشکی ایران و پاکستان برای صادرات دام زنده برای کشتار در استان سیستان و بلوچستان بر اساس گواهینامه‌های بهداشتی که به زودی ارائه خواهد شد، گفت: این توافق دستاورد بهداشتی و اقتصادی مناسبی جهت توسعه همکاری‌های دو کشور است ضمن اینکه در گام نخست توافق شد ۵۰ تا ۶۰ هزار رأس دام زنده مطابق ضوابط بهداشتی از پاکستان به ایران صادر شود.

لازم به ذکر است پیش از این توافق، صادرات دام زنده از پاکستان به تمام کشورها ممنوع بوده است و قاچاقچیان دام‌های زنده بدون مراعات و کنترل ضوابط بهداشتی به خروج دام زنده از آن کشور اقدام می‌کردند که مخاطرات خود را داشته و دارد. اما با توافق امروز مسؤولان دامپزشکی دو کشور، امکان ورود دام‌های زنده مبتلا به تب برفکی به ایران از مرز پاکستان وجود نخواهد داشت.

هشتمین نشست منطقه‌ای اوراسیای غربی برای مقابله با تب برفکی که از سه شنبه سیزدهم آغاز شده بود، امروز پانزدهم به پایان می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *